Aracımızın egzozundan çıkanlar nelerdir?

10 Mart 2021
Aracımızın egzozundan çıkanlar nelerdir?

Açgözlülük, yalanlar ve aldatma – VW Dieselgate skandalı

Azot oksit (N2O) ve azot dioksit (NO2) içeren azot oksitler (NOx), VW’nin, ABD ve diğer ülkelerdeki emisyon test sistemlerini aldatmasıyla birlikte gerçek dünyaya göre otomobilleri, 40 kata kadar daha az NOx üreterek emisyon testlerinden geçiyor. EU6 ya göre dizellerde 0,08g/km ve benzinlerde 0,06g/km ile NOx emisyonlarını sınırlandırılmıştır. NOx emisyonlarını düşürmek için AdBlue ve benzeri diğer çözücü sistemlerde yardımcı olmak için ayrıca tasarlanmıştır.

Dizel motorlardan vazgeçmenin zamanı geldi mi?

Parçacıklar – katı ya da sıvı maddenin küçük parçacıkları – esas olarak dizel motorlar tarafından ve az miktarda benzin montorlarında üretilir. Partikül filtresi ile azaltılmaya çalışılan ve egzozdaki kurumdan çok daha zehirli olan bu maddeler önemli bir sağlık sorunu olarak görülmektedir. EU6 ya göre 0,005g/km olarak sınırlandırılmıştır.

Benzen ve izooktan da dahil olmak üzere hidrokarbonlar (THC ve NMHC) da egzoz gazlarında bulunur. Bunlar yanmamış yakıt molekülleridir ve çoğu çok toksiktir. Az miktarda bulunan diğer emisyonlar kükürt dioksit (SO2), azot (zararlı değildir) ve su buharıdır.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.